Ortopedik Ayakkabı Nasıl Seçilmelidir?

Ortopedik Ayakkabı Nasıl Seçilmelidir?

 

Ortopedik ayakkabılar, vücut ağırlığının ayak tabanı boyunca dengeli bir şekilde yayılması için özel olarak tasarlanmış olan ayakkabılardır. Sağlık açısından farklı problemlerin çözümü ve önlenmesi için popüler olarak tercih edilen bu ayakkabılar, birçok farklı yaş grubu hedef alınarak oluşturulur. Hem çocukların hem de yetişkinlerin kullanımına uygun ortopedik ayakkabılar, bulunur.

Kimler Ortopedik Ayakkabıya İhtiyaç Duyar?

Çocuklar için ortopedik ayakkabı seçimi, yetişkinlere oranla daha kalıcı etkilere yol açabilmektedir. Herhangi bir problemi olmamasına rağmen küçük yaşlardan itibaren ortopedik ayakkabı giydirilmesi, farklı sağlık problemlerinin gelişmesine neden olabilir. Kısacası ortopedik ayakkabı, her durumda en iyi seçim anlamına gelmemektedir.

Farklı sağlık problemlerinin çözümü hedef alınarak oluşturulmuş bu ayakkabılar için ilk olarak karşılaşılan bu sorunun ne olduğunun bulunması gerekir. Bilinçsiz veya yanlış yönlendirilmiş bir kullanım, rahatsız edici sonuçlara yol açabilir. Ortopedik ayakkabı kullanımını gerektirebilen sorunlardan bazıları:

 • - Duruş bozuklukları
 • - Yürüyüş bozuklukları
 • - Omurga eğrilikleri
 • - Fazla kilo gibi ayak tabanı basıncını arttıran durumlardır.

Ortopedik Ayakkabı Özellikleri ve Yararları Nelerdir?

 • - Ortopedik ayakkabılar, ayak tabanının doğal arkını (çukuru, kıvrımı) destekleyen tasarımlara sahiptir.
 • - Parmak uçları, yuvarlaktır. Sivri değildir.
 • - Normal ortopedik ayakkabı tasarımları topuksuz olmakla birlikte farklı sağlık problemlerinin ihtiyaçlarına bağlı olarak destek tabanlar ve yükseklikler eklenebilmektedir.
 • - Yerle arasındaki yüksek sürtünme kuvveti sayesinde kaymaz özellik gösteren bu ayakkabılar, dış tabanın sağlamlığı sayesinde darbeleri de engellemektedir.

Kendilerine has birçok özelliğe sahip ortopedik ayakkabılar, sağladıkları faydalar ile beğenileri toplamaktadır. Ayağın yere doğru basmasını sağlamak, ortopedik ayakkabıların yararlarının en basit şekilde ortaya koyulmuş halidir.

Gündelik kullanım için ideal özellik gösteren ortopedik ayakkabılar, tedavi amacıyla önerilen tasarımlara sahiptir. Farklı sağlık sorunlarının çözümü, ağrının veya rahatsızlık hissinin azaltılması, giderilmesi, sorunun ilerleyiş sürecinin yavaşlatılması gibi konularda tercih edilmektedir.

Bir Ayakkabının Ortopedik Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde birçok farklı ayakkabı modelleri ve birçok özellik sunan model seçenekleri bulunmaktadır. Seçtiğiniz ayakkabının aradığınız ortopedik özellikleri sunduğundan emin olmak için dikkat edebileceğiniz farklı noktalar vardır.

 • - Ortopedik ayakkabılarının iç tabanlarında belirgin yükseklikler ve kıvrımlar bulunur.
 • - İç taban tasarımları, diğer ayakkabılara oranla daha sert özellik gösterebilir. Bu sert özelliği, ortopedik modellerin tedavi sürecinde ayağın yapısını değiştirmesini sağlar.
 • - Ayakkabıların sadece taban değil, ön ve arka kısımları da yüksek seviyede bir konfor sağlar.
 • - İç taban ve dış taban, gerçek deriden üretilir. Bu tasarım özelliği, ayakkabı giyim sürecinde karşılaşılabilen farklı enfeksiyonların oluşumunu engellemektedir.
 • - Farklı tasarım seçeneklerinde ayakkabı içerisinde petlerle oluşturulan destekler bulunur. 

Whatsapp İletişim