Gelin Ayakkabısının Altına Neden İsim Yazılır?

Gelin Ayakkabısının Altına Neden İsim Yazılır?

 

Kültürümüzde düğünlerin en eski geleneğinden birisi olan “gelin ayakkabısının altına isim yazma” çoğu kişi tarafından nedeni bilinmeden yapılan eğlenceli aktivitelerden birisidir. Bundan sonraki düğünü öğrenmek amacıyla başlayan bu gelenek, nesilden nesle aktarılmaya devam ediyor.

Gelin Ayakkabısı Altına Kimlerin İsimleri Yazılır?

Ayakkabı altına gelinin bekar kız arkadaşlarının isimleri yazılıyor. Evlenme çağında olan bu kadınlar, ayakkabı altında kendi isimlerine yer bulmak için sıraya giriyor. Bu gelenek sadece gelin ve arkadaşları için değil, düğündeki diğer insanlar için de büyük bir merak konusu. Herkes ismini yazdıranların kimler olduğunu öğrenmek istiyor.

Gelin Ayakkabısının Altına İsim Hangi Kalemle Yazılır?

Gelin ayakkabısı altına yazılan isimlerden silinenlerin, o kişiler arasında ilk olarak evlenecekler olduğuna inanılır. Hatta silinen isimlerin o yıl içerisinde evleneceğini varsayan görüşler de bulunmaktadır.

Gelinler, düğün sırasında sürekli olarak hareket ederler. Dans, halay, insanları karşılama derken ayakkabının alt tabanına yazılan bu isimler silinmeye başlar. Bu düğün ritüeli, kurşun kalem gibi oldukça kolay şekilde silinebilen kalemler yardımıyla gerçekleştirilmektedir. Böylelikle silinen isimler artmakta ve eğlence katlanmaktadır.

Bu sevimli düğün geleneğinin en eğlenceli kısımlarından birisi, bekarların sürekli olarak gelini oradan oraya sürüklemesidir. Hareket ettikçe ayakkabının altındaki isimlerin daha hızlı silineceğini bilen bekarlar, gelini dans etmek için teşvik etmektedir. Davetlilerle konuşurken gelini de yanında sürükleyen halay çekmesi ve sürekli ayakta olması için onu yönlendiren bekarlar, düğüne renk katmaktadır. Gelinler de arkadaşlarını böyle görmenin ve düğünlerini dolu dolu yaşamanın mutluluğunu tatmaktadır.

Gelin Ayakkabısının Altındaki İsimler Tamamen Silinmeli mi?

Her ritüelde olduğu gibi gelinin ayakkabısı altına isim yazmada da farklı seviyelerde inanışlar bulunuyor. Bazı bekarlar, sadece eğlenceli bir aktivite olduğu için bunu gerçekleştirirken diğerleri gerçekten ismi silinenlerin evleneceğine inanıyor. Peki tamamıyla inanlar için ayakkabı altındaki yazıların ne kadar silinmesi gerekiyor?

Bu konuda da farklı görüşler ve inanışlar bulunuyor. Bazıları, ismin tamamıyla silinmesi ve hiçbir izin kalmaması gerektiğini söylüyor. İsmi silinen bu bekarların yakın bir zamanda evleneceğine inanıyor. Başka bir görüş ise ismi tamamıyla silinenlerin aynı yıl içerisinde evleneceği, isminin yarısının silinenlerin ise önümüzde birkaç yıl içerisinde, ancak yakın bir zamanda, evleneceği üzerine oluyor. Bu tatlı geleneğe ne kadar inanırsanız inanın, düğünün en eğlenceli bölümlerinden birisi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. 

Bekarların Düğün Gelenekleri

Gelin ayakkabısı altına isim yazma en popüleri olsa da bekarların yaptıkları düğün ritüelleri bunlarla sınırlı değildir.

  • Gelinin saçından bir miktar kesme
  • Düğün sonrasında duvağından bir parça kesme
  • Gelin çiçeğini fırlatma ve kapma: Bu da sevilerek uygulanan ritüellerden birisidir. Gelin çiçeğini fırlatmak için arkasını döndüğünde bekar kadınlar birbirleriyle yarışmaya girmektedir.
  • Gelinin belindeki kırmızı kurdeleden parçaları, evlenme çağındaki kızlara dağıtma

Whatsapp İletişim