Düz Taban Kişiler Nasıl Ayakkabı Seçmelidir?

Düz Taban Kişiler Nasıl Ayakkabı Seçmelidir?

 

Ayak, tüm vücutla karşılaştırıldığında oldukça küçük bir alanı kaplamasına rağmen vücudun tüm ağırlığını taşıyan önemli bir bölgedir. Bu bölgede birçok farklı kemik ve bu kemiklerin birbiriyle bağlantısını sağlayan eklemler bulunur. Taban düşüklüğü olarak da bilinen düz taban sorununda, farklı nedenlerden ötürü, kemik yapısında bozulmalar meydana gelir. Bu bozulmalara neden olabilecek durumlardan bazıları:

  • - Küçük yaşlarda yanlış ayakkabı seçimi
  • - Genetik yatkınlık
  • - Yürüyüş bozukluklarına bağlı yapı değişimidir.

Bu soruna sahip olan insanların özel olarak tasarlanmış ayakkabılar giymesi önerilmektedir. Sahip oldukları problemin daha kötü bir noktaya ulaşmasını engelleyen ayakkabılar, yürüyüş ve duruş bozuklukları oluşmasını da engellemektedir. Düz taban ayaklara sahip olan bireylerin, tüm vücut ağırlıklarını yüzey boyunca dengeli olarak dağıtmalarına yardımcı olmaktadır.

Düz Tabanlıların Uzak Durması Gereken Ayakkabılar

Normal ayak yapısına uygun olarak tasarlanan ayakkabılar, düz taban problemine sahip bireylerin tercih etmemesi gereken modellerdir. Bunlar arasında özellikle kaçınılması gereken ve bu problemin daha kötü bir noktaya taşınmasına neden olabilecek farklı tasarımlar mevcuttur. Bunlardan bazıları:

  • - Sivri burun ayakkabılar
  • - Tabanı tamamıyla düz olan terlik ve sandaletler
  • - Babetler
  • - Yüksek topuklar

Düz Tabanlık Ne Zaman Anlaşılır?

Her türlü sağlık sorununda olduğu gibi taban düşüklüğünde de erken tanı oldukça önemlidir. Özellikle çocuklarda bu problemin erken tespit edilmesi, daha fazla ilerlememesi için gereken önlemlerin alınmasını sağlar. Genel hatlarıyla belirtmek gerekirse çocuklarda düz tabanlık problemi yedi- sekiz yaşlarında anlaşılmaktadır. Bu yaş sınırı, her çocuğun gelişim sürecine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Günümüzde düz tabanlık tedavisi için takip edilen birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Çocuklarda veya yetişkinlerde böyle bir sorun fark edildiğinde doktora başvurulması, tedavi sürecinin başlatılması gerekir.

Düz Taban Ayakkabı Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli?

Düz tabanın derecesinden sorunun ilerleyiş hızına, bireyin yaşından yaşam şartlarına kadar birçok detay, ayakkabı seçiminde rol oynamaktadır. Bu nedenle böyle bir problem fark edildiğinde ilk olarak doktora başvurulması gerekir. Ortopedik ayakkabı olarak adlandırılan modellerin hepsi düz tabanlı bireyler tarafından kullanım için uygun özellik göstermemektedir. Her ortopedik ayakkabının tasarımı farklıdır ve giyecek olan kişinin sorunun derecesi göz önünde bulundurulmalıdır.

Düz taban ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken en temel nokta, sırf estetik tasarımını beğendiğiniz için bir ayakkabıyı almamaktır. Sahip olduğunuz ayak problemi yanlış model seçimi ile çok hızlı bir şekilde ve büyük ölçüde kötüleşebilmektedir. Her karşılaştığınız ayakkabıyı giymemek ve tedavi sürecinizi destekleyecek seçimler yapmak, olabilecek en ideal sonuçları elde etmenize yardımcı olur. Ayakkabı seçim sürecinizde doktorunuzdan yardım almanız düz taban ayak sorunlarını minimuma indirmenizi sağlar.


Whatsapp İletişim