Ayakkabıyı Çamaşır Makinesinde Yıkamak Doğru mu?

Ayakkabıyı Çamaşır Makinesinde Yıkamak Doğru mu?

 

Günlük kombinlerin kilit parçası niteliğinde olan ayakkabılar, herkesin gözü gibi baktıkları eşyaları halini almıştır. Uzun süreli bir kullanım süreci elde etmek için dikkatle kullanılan bu giyim parçaları, hızlı bir şekilde kirlenebilmektedir. Kirlenen ayakkabıların temizlik sürecinde nasıl bir yol izlenmesi gerektiği ise, sıklıkla sorulan bir sorudur. Ayakkabıların ilk günkü ışıltılı ve canlı rengini korumak, temizlik sürecinin ana hedefidir. Akla ilk gelen temizlik yollarından birisi, ayakkabıları, kıyafetler gibi, çamaşır makinesine atarak yıkamaktır. Peki ayakkabıyı çamaşır makinesinde yıkamak doğru mu?

Hangi Ayakkabılar Çamaşır Makinesinde Yıkanabilir?

Bazı ayakkabılar çamaşır makinesinde yıkama süreci için uygunken diğerlerini çamaşır makinesine atmak oldukça kötü sonuçlar doğurabilir. Çamaşır makinesinde yıkama için uygun özellik gösteren ayakkabılardan bazıları:

 • - Kanvas (keten) ayakkabı
 • - Yürüyüş/ koşu ayakkabıları
 • - Suni deri ayakkabı
 • - Spor ayakkabılar

Çamaşır makinesine kesinlikle atmamanız gereken ayakkabılar arasında ise, hakiki deri botlar ve resmi tipteki ayakkabılar (topuklular, hakiki deri erkek ayakkabıları) yer almaktadır.

Hangi Sıklıkla Çamaşır Makinesinde Ayakkabı Yıkanmalı?

Çamaşır makinesinde yıkama süreci için uygun özellik gösteren ayakkabıların temizliğini sağlamak oldukça kolaydır. Pratik bir şekilde makineye atılan ayakkabılar, tamamıyla temiz bir şekilde çıkabilmektedir. Bu pratikliğin ayakkabıyı sürekli olarak çamaşır makinesine atmanıza neden olmasına izin vermeyin. Ayakkabı kenarında oluşan ve ıslak bir bez yardımıyla silinebilecek kirleri kendiniz temizleyin. En ufak bir kirlenme halinde sürekli olarak ayakkabıyı makineye atmak, zaman içerisinde yıpratıcı sonuçlara neden olabilir. Özellikle ayakkabı materyali yüksek kalitede değilse, bu yıpratıcı sonuçlar kendini daha hızlı bir şekilde gösterecektir. Ayakkabı fazla kirlendiğinde, çamaşır makinesinde yıkamak kesinlikle gerekli olduğu durumlarda, bu yönteme başvurmanız önerilir.

Ayakkabıyı Çamaşır Makinesinde Yıkarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • - Çamaşır makinesi narin bir programa ayarlanmalıdır.
 • - Kısa bir süre çalıştırılmalıdır.
 • - 30- 40 derece sıcaklık, ayakkabıların tamamıyla temizlenmesi için yeterli olacaktır. Daha yüksek sıcaklıklar ayakkabının kenarlardan açılması veya renginin solması gibi durumlarla karşılaşmanıza neden olabilir.
 • - Yıkayacağınız ayakkabıların yukarıda bahsettiğimiz, çamaşır makinesinde yıkamaya uygun modellerden birisi olduğundan emin olmanız gerekir.
 • - Bu nokta, çamaşır makinenizin haznesinin büyüklüğüne bağlı olarak değişebilmekle birlikte, tek seferde en fazla iki çift ayakkabı yıkamanız önerilir.
 • - Ayakkabıda varsa, ip, bağcık gibi kısımların çıkartılması gerekir. 
 • - Ayakkabının yüzeyine derinlemesine bir etki sağlamak için sıvı deterjan kullanılmalıdır.
 • - Yumuşatıcı kullanmayın. Bazı yumuşatıcıların içerisinde yer alan unsurlar, ayakkabılar üzerinde kötü sonuçlar doğurabilir.
 • - Yıkama işlemleri sona erdiğinde makineden çıkarttığınız ayakkabıları mümkünse açık havada kurutun. Ancak direkt olarak güneş altında kalacağı bir yerde bırakmayın. Ayakkabı materyalleri, direkt ısı kaynakları altında bırakılmamalıdır.

Bahsedilen bu birkaç noktaya dikkat ederek ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde yıkayabilir, kapsamlı bir temizlik süreci elde edebilirsiniz. 


Whatsapp İletişim