Ayakkabı Ölçü Birimi Pont Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Ayakkabı Ölçü Birimi Pont Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 

Doğru ayakkabı numarası seçimi, gündelik konforunuzdan uzun vadede duruş şeklinize kadar birçok unsuru etkilemektedir. Ayak ölçülerinize uygun bir ayakkabı seçtiğinizde gün içerisinde sürekli ayakta durmak veya yürüyor olmak herhangi bir rahatsızlık oluşturmaz. Ayak ölçülerinize biraz küçük veya biraz büyük bir ayakkabı giymek ise, attığınız her adımı bir işkence haline dönüştürebilir.

Ayak ölçü birimi olan pont, tam olarak ayak ölçülerinize uygun ayakkabıya ulaşmanıza yardımcı olur. Bu ölçülendirme sistemi yardımıyla hem küçük yaşlardaki çocuklar hem de yetişkinler rahat bir ayakkabı edinmenin mutluluğunu yaşayabilirler. Duruş ve yürüyüş bozuklukları, ayak yapısal sorunları ve rahatsızlık hissinden uzak bir giyim süreci elde edebilirler.

Pont Nedir?

Türkiye’de ve Avrupa’nın büyük bir çoğunluğunda kullanılan ayakkabı ölçü birimine pont denir. Fransız milimetrik ölçü sistemine dayanan pont, ayak ölçülerinize tam olarak uyan ayakkabıya ulaşmanızı sağlayan kavramdır. Dünya çapında kullanılan birçok farklı ölçü birim sistemleri vardır. Bunlar arasında yer alan pont, popüler olarak tercih edilen bir seçenektir.

Pont Nasıl Hesaplanır?

Kalıplama sistemi, ayak ölçüsünün üzerine bir santimetre eklenerek bulunur. Bunun mantığı, ayakkabı kalıbı için belirli bir pay bırakılması gerekmesidir. Tam sayılardan oluşan bu ölçü birimi “0 numara = 0 mm” ile başlar.

Pont ölçü biriminde ayaktaki her iki santimetre, üç numaraya denklik göstermektedir. “3 numara = 2 cm” olarak özetlenen bu durum, ilk bakışta biraz karmaşık görünebilir. Ancak, hesap kısmı oldukça basittir.

Her bir santimetre, bir buçuk ponta eşittir.

Ayak parmağından topuğuna kadar uzunluğu ölçerek bunu kolaylık pont birimine çevirebilirsiniz. Böylelikle kendi ölçülerinize uygun ayakkabının kaç numara olması gerektiğini bulabilirsiniz. Tüm hesap işlemleriniz sırasında eklemeniz gereken bir santimetreyi unutmayın! Böylelikle işlemlerinize tam bir doğruluk elde edebilirsiniz.

Topuk Boyu Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Ayakkabı topuk boyu, ölçüm sürecinde pontun kullanıldığı kavramlardan birisidir. Topuğun en yüksek noktasıyla yere değen noktası arasındaki mesafe anlamına gelmektedir. Piyasada birçok farklı pontta topuk boyları yer almaktadır. 6 pont, 9 pont, 11 pont, 15 pont, 17 pont ve 21 pont, bu seçeneklerden bazılarıdır.

Ayakkabınızın tarz olarak istediğiniz özellikleri sunmasına ve numara olarak ayağınıza uyması oldukça önemlidir. Bu iki unsurdan sadece birini elde etmek giyim süreci bir işkence haline gelecek ayakkabılara sahip olmanıza neden olabilir. Sevmediğiniz ayakkabılar, gardıroplarınızın bir köşesinde unutulmaya bırakılabilir ve numarası size uymayan ayakkabılar ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Hem estetik güzelliğe hem de yüksek seviyede bir konfora sahip olarak en harika sonuçları elde edebilirsiniz. Bu iki unsur arasındaki mükemmel dengeyi bulmak, çok fazlasını istemek anlamına gelmez! Kaliteli bir ayakkabı giyim süreci için ikisine de ihtiyaç vardır.


Whatsapp İletişim