Ayağınıza Büyük Gelen Bir Ayakkabıyı Nasıl Küçültürsünüz?

Ayağınıza Büyük Gelen Bir Ayakkabıyı Nasıl Küçültürsünüz?

 

Hayallerinizdeki ayakkabı elinizde duruyor ve onu giyip tüm dünyaya göstermek için sabırsızlanıyorsunuz. Aklınızda farklı kombinlerle olan uyumunu ve hangi ortamlarda giyebileceğinizi gözden geçiriyorsunuz. Ayakkabıyı ayağınıza geçirdiğinizde fark ettiğiniz bir detay, tüm bu planların yok olmasına neden oluyor. Ayakkabı ayağınıza fazla büyük geliyor. Peki böyle bir durumda ayağınıza büyük gelen bir ayakkabıyı nasıl küçültürsünüz?

 

Ayakkabının modeline ve tasarımına bağlı olarak takip edebileceğiniz farklı yollar var. Özellikle kış aylarında tercih edilen, arkası ve önü kapalı ayakkabı modelleri için deneyebileceğiniz en basit yöntem, daha kalın bir çorap giymek olur. Soğuk havalara karşı ekstra koruma sağlayan bu yöntem, yaz aylarında acı veren bir işkence haline dönüşebilir. Bu neden kalın çorap tavsiyesini sadece kış aylarında uygulamanız önerilir.

Tabanlık veya Topuk Dolgusu

Ayakkabının topuk bölgesindeki bolluğunun azaltılmasına yardımcı olan bu yöntem, ulaşılabilirlik açısından da oldukça pratiktir. Tabanlık ve topuk dolguları, her yerde bulabileceğiniz unsurlar arasında yer alır. Özellikle silikon tipteki dolgular, ayağınızın doğal anatomik kıvrımlarına uyum sağlayacağından konforlu bir giyim süreci sunacaktır. Duruş bozukluğu veya yürürken farklı karşılaşabileceğiniz olası sıkıntıları önleyecektir.

Suyla Ayakkabı Numarası Küçültme

Diğerlerine oranla, ayakkabıya zarar verme ihtimali daha yüksek olan bu yöntem, uzun yıllardır uygulanmaktadır. Deri ayakkabılarda uygulama sonucu, başarılı sonuçlar elde edilme ihtimali daha yüksektir. Suyla ıslatılan ayakkabılar direkt bir ısı etkisi yanında kurumaya bırakılır. Güneş altına veya bir kaloriferin yanına ayakkabınızı bırakarak bunu başarabilirsiniz. Eğer zamanınız varsa saç kurutma makinesi gibi bir araç yardımıyla ayakkabınızı kurutabilirsiniz.

Ayakkabı Burnu Nasıl Doldurulur?

Bol gelen temel kısım ayakkabı burnuysa, bu sorunun çözümü diğerlerine oranla daha kolay olabilir. Ayağınıza zarar vermeyecek ancak yeterli desteği sağlayacak bir materyal yardımıyla bu boşluğu doldurabilir, ayakkabıyı ayağınıza uygun hale getirmeyi başarabilirsiniz. Ayakkabı burnunu doldurmak için kullanabileceğiniz materyallerden bazıları:

 

- Mendil

- Peçete

- İnce bir kumaş parçasıdır.

 

Topuklu ayakkabılarda bu yöntemi denemeniz önerilmez. Topuklu ayakkabı modellerinde ayağın büyük bir basıncı burun bölümüne yüklendiğinden bu bölgede oluşacak herhangi bir rahatsızlık hissi sağlık problemlerine neden olabilir. Kısa vadede duruş ve uzun vadede yürüme bozuklukları ile karşılaşmanızı sağlayabilir. Ayakkabı burnu doldurma yöntemlerini topuksuz, önü ve arkası kapalı modellerde tercih ederek olabilecek en ideal sonuçları elde edebilirsiniz. 

Bir Bilene Danışın

Ayakkabı daraltma sürecinde profesyonel bir yardım almak, ayakkabıya vereceğiniz zararı minimuma indirecek ve konforunuzdan asla ödün vermemenizi sağlayacak tek yöntemdir. Ayakkabı tamircileri, burun veya topuk bölgesinin daraltılması gibi konularla ilgilenirler. Diğer yöntemlere oranla daha pahalı olan bu tavsiyeyi, uzun süreler boyunca giyeceğinizden emin olduğunuz ayakkabılarda uygulayabilirsiniz. 


Whatsapp İletişim